Sağlık

İzmit Belediyesi diyabete dikkat çekti

KOCAELİ (İGFA) – İzmit Belediyesi Bayan ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde vazife yapan diyetisyenler 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle vatandaşları diyabet konusunda bilgilendirdi. Diyabete dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak gayesiyle mavi giyinen diyetisyenler İZGİM’in teşebbüsçü bayanlarına diyabet konusunda bilgilendirici broşürler dağıttı. Ayrıyeten İzmit’in sembolü olan Saat Kulesi, diyabete dikkat çekmek emeliyle mavi renkle ışıklandırıldı.

Diyabet hastalığını tanımlayan ve hastalığın belirtileri hakkında bilgi veren İzmit Belediyesi Diyetisyeni Gizem Aydın, “Diyabet ya da şeker hastalığı pankreasın vücut içinde yeterli miktarda insülin üretememesi ya da üretilen insülinin vücut tarafından etkili bir şekilde kullanılmaması sonucunda ortaya çıkan kronik bir hastalıktır. Ağız kuruluğu, susama, yorgunluk, halsizlik, sık idrara çıkma tekrarlayan enfeksiyonlar, ayak yaraları ve bulanık görmek diyabet hastalığının belirtileridir” dedi.

Riskli kümelerden bahseden İzmit Belediyesi Diyetisyeni Hilal Çetin, “Aile bireylerinde diyabet öyküsü bulunanlar, beden kitle indeksine göre obezite sınıflandırılmasına dahil olan bireyler, hipertansiyon hastaları, gebelikte diyabet öyküsü bulunan bireyler, kalp ve damar hastalığı olan bireyler, kan yağları yüksek olan bireyler diyabet açısından riskli gruptadır. Diyabet hastaları böbrek hastalıkları, göz hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları, sinir hasarı, diyabetik ayak ve kemik erimesi gibi sağlık problemleri yaşayabilirler” halinde konuştu.

NASIL BESLENMELİYİZ?

Diyabetten korunma teknikleri hakkında bilgi veren İzmit Belediyesi Diyetisyeni Büşra Çakır, “Yaşam usulü değişikliklerinin diyabet hastalığının görülme sıklığını azalttığı kanıtlanmıştır. Beslenme alışkanlıkları kazanarak ve tertipli idman yaparak diyabet hastası olma riski azaltılabilir. Bunun için beslenmede kompleks karbonhidratları tercih etmek ve lif alımını arttırmak gerekir. Beyaz ekmek, beyaz makarna üzere işlenmiş tahıllardan patates ve paketlenmiş besinlerden uzak durmak gerekir. Ispanak, brokoli üzere nişastasız sebzeler, taze meyveler, bakliyatlar, kabuklu yemişler ve zeytinyağı üzere sağlıklı yağların tercih edilmesi önemlidir” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu